Bakterie beztlenowe

Bakterie beztlenowe są to bakterie które wchodzą w reakcje, nawet bez tlenu. Stad nazywa je się bakteriami beztlenowymi. Z Bakteriami beztlenowymi związany jest zgorzel oraz inne dolegliwości zębowe. Bakterie beztlenowe wywołują toksyny, które uszkadzają miazgę i nerw zęba, wszystko to powoduje zapalenie miazgi, towarzyszy temu ból zęba i nie tylko.

Bakterie te atakują zdrowe zęby oraz te z plombami. Bakterie te mają łatwą drogę dojścia do wnętrza zęba, gdy wykonywane jest leczenie kanałowe zęba, ubytki próchnicowe zostają otwarte i wtedy bakterie beztlenowe bez przeszkód mogą dostać się do miazgi zęba. Również w wielu przypadków przez bakterie atakowane są korzenie zębów, wszystkie ubytki niszczone próchnicą są bardzo podatne na te bakterie.

Próchnica zębów jest coraz częstszym przepadkiem stomatologicznym, dotyczy co piątego pacjenta. Wywołana jest także bez bakterie beztlenowe. Jest to groźna choroba zakaźna, dotycząca tkanek zęba, zazwyczaj tych twardych. By doszło do powstania próchnicy muszą być połączone cztery składniki: bakterie, cukry, nadwrażliwość zębów oraz dłuższy odstęp czasu. Głównymi winowajcami tej choroby są paciorkowce i bakterie próchnicowe: sanguinis, feacalis, salivarius. Płytka nazębna powstaje dzięki bakteriom i cukrom, które okładają się na szkliwie zębów. Cukry to pożywienie dla bakterii im więcej cukrów spożywamy tym bardziej narażamy swoje zęby na próchnicę i inne choroby przyzębia.

Profilaktyka polega przede wszystkim na dostarczaniu fluorku zębom oraz bardzo częstym szczotkowaniu zębów. Płukanki, nici dentystyczne i inne preparaty pomogą zwalczać próchnicę.

Którą da się wyleczyć.